Angels
Skąd wzięły się anioły w Lanckoronie?
Sfrunął skądś od Wadowic
Przysiadł na ryneczku.
Anioł w miasteczku, Anioł w miasteczku.
Musnął skrzydłem staruszka,
Dał całusa dziecku;
Anioł w miasteczku, Anioł w miasteczku.
Sprawdził czy miłość
Mieszka tu w każdym domeczku.
Anioł w miasteczku, Anioł w miasteczku.
Napomniał lanckoronian;
Żyjcie po sąsiedzku!
Anioł w miasteczku, anioł w miasteczku.
Nawiedził strzelistą wieżę,
Ołtarz, Matkę, Dziecko;
Anioł w miasteczku, Anioł w miasteczku.
Braci zwołał i teraz;
W każdym ogródeczku:
Anioł w miasteczku, anioł w miasteczku.
/słowa – Jacek Wojs – mieszkaniec Lanckorony, muzyka Jacek Zieliński – Skaldowie/
Ballada o aniołach, prowadzi nas do Lanckorony. I choć oddalona o 6 km od Lanckorony, Bazylika w Kalwarii Zebrzydowskiej jest pod wezwaniem Matki Boskiej Anielskiej, to jednak wydaje się, iż na stałe różne postaci Aniołów zadomowiły się jednak w Lanckoronie. Co roku w grudniowy weekend po Dniu Św. Mikołaja odbywa się tu niezwykły Festiwal Anioł w Miasteczku.
Jakie są te lanckorońskie Anioły? Różne – dziecięce i dorosłe, będące twórczym wyobrażeniem artystów i jarmarcznymi figurkami, przebrane i prawdziwe. Ale i ludzkie są te Anioły… Bo w Lanckoronie nie brakuje ludzi o otwartych i szczerych sercach, można by rzec ludzi pełnych anielskich cech, którzy swoją pasją, bezinteresownym działaniem, głęboką i prawdziwą wrażliwością dzielą się z innymi, ofiarowując im nieocenione dary. Stąd też tradycją zimowego festiwalu „Anioł w Miasteczku” jest nadawanie przez Stowarzyszenie Ekologiczno – Kulturalne „Na Bursztynowym Szlaku” honorowego tytułu „Anioła Lanckorony”. Jest on przyznawany osobom, które „Lanckoronę ukochały, a jej dobre imię i urok noszą w sercu, głoszą światu poprzez swoje czyny i dzieła pamiętając o niej nawet wtedy, kiedy są daleko”. Pierwszym „Lanckorońskim Aniołem” został uhonorowany w 2004 roku znany artysta, malarz, scenograf, współzałożyciel „Piwnicy Pod Baranami”, wieloletni mieszkaniec Lanckorony – Kazimierz Wiśniak.
Co roku w ramach festiwalu „Anioł w miasteczku” na rynku lanckorońskim odbywa się Anielski jarmark – targi produktów regionalnych. Ponadto: warsztaty anielskie, korowody, wspólne śpiewanie, wystawy, koncerty, warsztaty fotograficzne oraz liczenie aniołów i pobijanie ubiegłorocznego rekordu. Wszystkiemu towarzyszy muzyka i anielski klimat. Ale Anioły w Lanckoronie mieszkają cały rok i o każdej porze roku można odkrywać anielską duszę miasteczka na wzgórzu.
Tekst: Renata Bukowska, więcej informacji: www.aniolwmiasteczku.pl